مستندنگاری سه بعدی با روش فتوگرامتری

روستای قروق یکی از دیدنی های تالش است که در 4 کیلومتری شهر هشتپر قرار دارد و در گذشته آن را بندر کرگانرود می‌نامیدند. این روستا را با سواحل زیبایش می‌شناسند، ساحل شنی قروق سه کیلومتر مساحت دارد و از رودخانه کرگانرود تا ساحل روستای کریم محله کشیده شده است.

در بررسی‌های باستان‌شناختی که در روستای «قروق» در حدود پنج کیلومتری شرق شهر تالش و در کنار دلتای شمالی رودخانه‌ی کرگان‌رود انجام شد، یک کشتی تاریخی شناسایی شده است. طول بدنه‌ این کشتی حدود 30 متر و عرض آن 10 تا 12 متر است. خطر فرسايش و از همگسيختگي به علت جزر و مد دريا آن را تهديد مي كند.

 در این روش ( فتوگرامتری) بدون تماس با اثر می توان، ابرنقاط با وضوح بالا را ایجاد کرد.

مطالعات اولیه نشان می دهد این کشتی متعلق به دوره‌ی قاجار است؛ اما هنوز نمی‌توان تاریخ قطعی ساخت آن را اعلام کرد. با توجه به اطلاعات مردم محلی، این محل تا دوره‌ی پهلوی اول فعال بوده و مبادلات تجاری بین سواحل ایران و روسیه از این منطقه انجام می‌شد و شاید قبل از آن در دوره‌ی ناصرالدین‌شاه قاجار از این منطقه به‌عنوان بندرگاهی برای تجارت چوب استفاده می شده است. با توجه به جنس بدنه‌ی کشتی که از چوب درختان سوزنی‌برگ است، احتمال داده می‌شود این کشتی در روسیه ساخته شده و در سواحل ایران به گل نشسته باشد.

کشتی تاریخی قورق با همکاری مشترک پژوهشگاه اقیانوس شناسی و پژوهشگاه میراث فرهنگی در تاریخ 13 / 6 / 98 پروژه مستندنگاری این کشتی را به شرکت میراث آرکا سپردند. ما در این پروژه با روش فتوگرامتری برد کوتاه تمامی جزییات کشتی را عکسبرداری کردیم و با استفاده از دوربین توتال استیشن تارگت های را برای ژئورفرنس کردن اثر مشخص کردیم و در نهایت پس از پردازش، مدل سه بعدی کشتی را آماده کردیم.