Project Description

تابلوی سبزپوشان نیشابور

 موقعیت جغرافیایی

بقایای شهر نیشابور در دوره تاریخی، زمان حمله مغول به نیشابور، را شهر کهن نیشابور گویند. که در کناره جنوب شهر فعلی نیشابور به صورت تپه های باستانی قرار گرفته است.

گزارش

نقاشی مرد قوشچی در واقع جزء کهن‌ترن نقاشی های دیواری پس از اسلام در ایران است که در هنگام کاوش های موزۀ متروپولیتن نیویورک در نیشابور کشف شد. این اثر نمایشگر یک صحنۀ شکار است مربوط به سدۀ سوم هجری قمری است و در محدودۀ تپۀ تاکستان نیشابور به دست آمد. این نقاشی در کادر مربع مستطیلی با  بلندی۱۴۰ سانتی متر و پهنا۱۲۰ سانتی متر  ساخته شده است.به اعتقاد پژوهشگران، این نقاشی، احتمالاً یکی از امرای سامانی را به تصویر کشیده یا صرفاً یک نگارۀ نمادین با مضمون سنت شکار در این دوره را یاداوری می کند. این اثر مربوط به دورۀ سامانیان است و به شمارۀ موزه ۳۲۸۱ در تالار صدر اسلام موزۀ باستان شناسی و هنر دوران اسلامی موزه ملی ایران در معرض دید علاقه مندان قرار دارد (منبع : وب سایت موزه ملی ایران)

تکنیک‌ها

عکسبرداری به شیوه گیگاپیکسلی که تصویری با وضوح بسیار بالا و عمق میدان زیاد تهیه می کند علاوه بر اینکه در  زمینه نمایش آثار ایجاد جذابیت می کند در مستندسازی آثار موزه ای بسیار کاربرد دارد.در این پروژه با استفاده از ربات گیگاپن، تابلو نقاشی سبزپوشان  مستندنگاری نموده است. تصاویر این روش  دارای بالاترین رزولوشن تصویری است به خاطر همین جزئیات مربوط به آثار هنری رابه خوبی نمایش می دهد. در این روش ربات می تواند صدها عکس کلوزآپ را با استفاده از حسگرهای مختلف خود از سوژه خود بگیرد تا مطمئن شود که کوچک ترین جزئیات درآنها ضبط شده است. و بعد از این مرحله نرم افزار اختصاصی مربوطه، عکس ها را دریافت کرده و آنها را مانند یک پازل کنار هم می چیند. این کار خصوصاً در عکسبرداری از سوژه هایی مفید واقع می شود که در برابر رطوبت و نور حساس هستند و می تواند علاوه بر اینکه ظرافت هایشان را به صورت دیجیتالی به تصویر میکشد تصویر مربوط به آنها را تا سال ها حفظ نماید.

خروجی‌ها

گالری تصاویر

پروژه های بیشتر