Project Description

اسکن لیزر تپه‌ی باستانی گوهرتپه

 موقعیت جغرافیایی

تپه باستانی گوهرتپه در 10 کیلومتری غرب شهرستان بهشهر (استان مازندران)، در دو کیلومتری شمال غربی رستم کلا قرار دارد، این محوطه دارای لایه های تمدنی از دوران پیش از تاریخ (5500 سال قبل) تا هزاره اول قبل از میلاد است.

گزارش

گوهرتپه با وسعتي حدود 50 هكتار در دو كيلومتري شمال‌غربي شهر رستمكلا، به عنوان يكي از بزرگ‌ترين محوطه‌هاي آغاز شهرنشيني در حاشيه درياي مازندران شناخته مي‌گردد. اين محوطه بين غارهاي هوتو، كمربند، التپه و رستمكلا در شرق و غار كميشان در غرب واقع گرديده است. آثار بدست آمده از اين غارها نشان مي‌دهد كه گروههاي انساني حداقل از حدود 12000 سال پيش و از دوران فراپارينه‌سنگي در منطقه حضور داشته كه به تدريج و با فراهم شدن شرايط زيستي مطلوب وارد دشتها گرديده و سكونت‌گاههاي دائمي را شكل داده‌اند.

فرآیند

پروژه مستندنگاری این مجموعه توسط شرکت میراث آرکا با استفاده از فناوری های نوین، طراحی و اجرا گردید. در این پروژه، کارگاه های باستان شناسی این محوطه با استفاده از اسکن لیزری ، برداشت و بصورت سه بعدی مدل سازی شد. همچنین تمامی بخش های محوطه گوهر تپه بصورت تور مجازی در قالب سایت موزه مجازی مستندنگاری شده و گردش و بازدید مجازی از این محوطه را فراهم آورده است. از دیگر اقدامات مستندنگاری در این مجموعه، اسکن سه بعدی آثار شاخص آن است.

مهمترین مزیت مستندنگاری دیجیتالی گوهر تپه، تسهیل در مدیریت داده­ها ، پایش و برنامه ریزی در جهت اقدامات فیزیکی و معرفی و اشتراک گذاری میراث این محوطه برای پژوهشگران داخلی و خارجی است.

خروجی‌ها

گالری تصاویر

پروژه های بیشتر