فناوری و تخصص اساس فعالیت‌های ماست

فتوگرامتری

پیمایش با فتوگرامتری برد کوتاه به عنوان روشی برای ثبت و ضبط میراث فرهنگی، به طور فزاینده‌ای دارای محبوبیت است. در نقشه‌برداری فتوگرامتری با استفاده از یک سری عکس ­ها از یک شیء یا عارضه، می‌توان به مدل دقیقی از هندسه‌ی آن دست یافت.

فتوگرامتری برد کوتاه (فتواسکن) یک ابزار مناسب برای مستندنگاری از آثار تاریخی محسوب می شود. در این روش بدون تماس با اثر می توان، ابرنقاط با وضوح بالا را ایجاد کرد. استفاده از دوربین های رده بالا در روش فتوگرامتری، فرصت تهیه‌ی یک مدل واقعی و سه بعدی را از آثار فراهم می‌کند.

 پهپاد فتوگرامتری

پهپاد فتوگرامتری یک شاخه‌ی جدید از فتوگرامتری است که اخیراً در بسیاری از کاربردهای نقشه‌‌یبرداری مورد استفاده قرار می‌گیرد.­ در فتوگرامتری هوایی بردکوتاه با نصب یک دوربین بر روی یک وسیله‌ی پرواز بدون سرنشین از ارتفاع اندک، داده‌ها ثبت می‌گردد. این سیستم می­‌تواند بخش مهمی از حوزه‌ی تولید نقشه را بخود اختصاص دهد که قطعاً نسبت به روش‌­های سنتی دیگر بسیار مقرون بصرفه است.

اطلاعات کسب شده از تصاویر هوایی پهپادهای بدون سرنشین در زمینه‌ی نقشه‌برداری، تفسیر عکس‌های هوایی و مدل‌سازی‌های سه‌بعدی محوطه‌های باستان‌شناسی بسیار کاربرد دارد. از مزایای بهره‌گیری از این تکنیک در مستندنگاری آثار تاریخی می‌توان به کاهش هزینه ها، عکسبرداری با قدرت تفکیک بالا ، امکان استفاده در مناطق صعب العبور و یا خطرناک اشاره کرد.

اسکن لیزر

اسکنرهای سه بعدی لیزری به عنوان فناوری­‌هایی نسبتاً پیشرفته در زمینه‌ی میراث­ فرهنگی، روز به روز در حال توسعه و  پیشرفت هستند و با نیازهای روز این حوزه ارتباطی نزدیک دارند به طوری که نقش آن‌ها نیز با گذشت زمان در پروژه‌های مستندسازی بخصوص پروژه­‌های حفاظت و  باستان‌شناسی محسوس‌­تر خواهد شد.

دستگاه‌های لیزری به گونه‌ای طراحی شده­‌اند که با کمترین دخالت عامل انسانی می‌­توانند عملیات مستندسازی را انجام دهند. این خصوصیت در مورد مدل‌سازی بناها و اشیاء پیچیده بسیار حائز اهمیت‌اند. از این جهت که می‌تواند تمام جزئیات مدل مورد نظر را به طور دقیق برداشت نماید. یکی دیگر از محاسن این سیستم‌ها، جمع‌آوری اطلاعات بصورت آنی و با مقیاس حقیقی است. نتیجه‌ی کار یک اسکنر لیزری  ابر نقاطی، بیانگر شکلی سه بعدی از شی مورد نظر در مقیاس 1:1 است.

عکاسی گیگاپیکسلی

عکاسی گیگاپیکسلی، تصویری متشکل از یک میلیارد پیکسل است. در این روش ربات گیگاپن با عکسبرداری پی در پی و دقیق، می­‌تواند صدها عکس کلوزآپ را با استفاده از حسگرهای مختلف خود از اثر ثبت نماید. بعد از این مرحله نرم افزار اختصاصی مربوطه، عکس‌ها را دریافت کرده و آنها را مانند یک پازل کنار هم می­‌چیند. تصویر نهایی این تکنیک دارای رزولوشن بسیار بالا و بیشترین جزییات است. این تکنیک در ثبت اطلاعات دقیق اثر و  حفظ و مرمت آن بسیار به کار می‌آید.

 واقعیت مجازی

تور مجازی، روشی نوین با توانایی نمایش سه بعدی است که با اراده‌ی کاربر به اجرا در می‌آید و از تاثیرگذاری بالایی برخوردار است. این تکنیک با ارائه‌ی اطلاعات صوتی، تصویری و متنی همراه بوده و دیدی صحیح و واقعی و مکان‌یابی درستی را قبل از سفر برای گردشگر فراهم می‌آورد. تور مجازی یکی از دروازه‌های جذب توریسم به کشور به شمار می‌رود.

واقعیت مجازی که به اختصار VR خوانده می‌­شود، یکی از شیوه ‌های جذاب و ارزان جهت معرفی جاذبه­‌های ایران است. با استفاده از هدست واقعیت مجازی می‌­توان به هر جایی سفر کرد؛ البته سفری مجازی که محدودیتی در آن وجود ندارد. در این شیوه بازدید­کننده با استفاده از عینک واقعیت مجازی بدون اینکه در آن محل حضور داشته باشد، می‌تواند به صورت مجازی به آن مکان سفر کرده و با حرکت در مکانی که در آن حضور دارد، فضاهای مختلف، بناها و  محوطه‌­ها‌ی مکان مورد نظر را مشاهده کند.

 پرینت سه‌بعدی

پرینتر­های سه بعدی دستگاه‌­هایی هستند که در نمونه­‌سازی از اشیاء مورد استفاده قرار می‌گیرند. با استفاده از این دستگاه­‌ها می­‌توان به راحتی هر مدل سه بعدی را که در کامپیوتر تولید شده است، بعد فیزیکی بخشید.

به کارگیری این فناوری در حوزه‌ی میراث فرهنگی بسیار شایان توجه است، چرا که تجربه‌ی کاربرد آن در موزه‌ها، مطالعات باستان‌شناسی و مرمت آثار، می‌تواند چشم انداز روشنی در زمینه‌ی مدل‌سازی، مرمت، مطالعه و مدیریت میراث فرهنگی ایجاد کند.