ثبت و نمایش هزاران سال علم، هنر و خلاقیت ایرانی در بستر دیجیتال

شرکت میراث آرکا (مرکز میراث دیجیتال ایران) در سال 1394 به منظور مستندنگاری، شبیه‌سازی، آرشیو، معرفی و اشاعه‌ی میراث فرهنگی و طبیعی ایران تأسیس گردید. میراث بشر در مقابل بلایای طبیعی و خطاهای انسانی به شدت ناپایدار و آسیب‌پذیرند؛ از این رو میراث آرکا با استفاده از فناوری‌‌های نوینی چون فتوگرامتری، پهپاد فتوگرامتری، اسکن لیزر، عکاسی گیگاپیکسلی، واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و پرینت سه‌بعدی در تلاش است تا میراث این مرز و بوم را به میراثی پایدار بدل کرده و در راستای توسعه‌ی پژوهش در حوزه‌ی مطالعات ایران قدم بردارد.

 لوگوی میراث آرکا

لوگو میراث آرکا طرحی برگرفته از  حرف M (حرف اول  Mirasearka ) و نقش بز کوهی است. نقش بز کوهی در ایران باستان نماد آبخواهی، زایندگی، برکت و محافظت بوده است.بز کوهی به عنوان نماد حیوان ملی همواره نقشی ویژه در آثار ایرانی داشته است. به طوریکه فراوانی این نقش را می توان در  سراسر ایران زمین دید.

رنگ سازمانی شرکت  فیروزه ای و طلایی انتخاب شده است رنگ فیروزه ای  نشان از قدمت، سنت و تاريخ دارد رنگي شاد و تأثيرگذار نيز هست؛ رنگي كه در بناها و ادبيات، ابزار بيان استعاره است، و مي‌‌تواند ميان سنگ (فيروزه) و آب و آسمان در انديشه‌ ايراني پيوند برقرار كند. این ویژگی ها شبكه‌اي از مفاهيم را مي‌‌سازد كه به لحاظ فرهنگي بسيار نمادين و مؤثر عمل مي‌‌كند.  رنگ طلايي، رنگي درخشان و استثنايي است که في نفسه داراي جذابيت و کشش ذاتي مي‌باشد، اما اين رنگ علاوه بر زيبايي در ميان اقوام بشر همواره نماد و رمزي هستي شناسانه را به همراه داشته است.

تیم ما

ما در کنار هم بالغ بر 200 پروژه‌ی دیجیتالی در حوزه‌ی میراث فرهنگی و گردشگری در سراسر ایران انجام داده‌ایم.

محمد یاری
محمد یاریمدیرعامل و مؤسس
محمد بعداز فارغ التحصیلی از رشته‌ی باستان‌شناسی برای آنکه نقش موثری در حفاظت میراث فرهنگی ایران داشته باشد، شرکت میراث آرکا را تاسیس کرد. او در حال حاضر علاوه بر مدیریت مجموعه به عنوان متخصص میراث دیجیتال، به روش‌های مختلف مستندنگاری آثار تاریخی تسلط دارد.
زینب فیض
زینب فیضرئیس هیئت مدیره و موسس
دغدغه‌ی حفاظت از میراث فرهنگی ایران همواره بخشی از زندگی و کار حرفه‌ای زینب بوده‌است تا جایی که بعد از فارغ التحصیلی از رشته باستان شناسی در کنار همسرش اقدام به راه اندازی شرکت میراث آرکا نمود. او به عنوان رئیس هیئت مدیره، یک استراتژیست و ایده پرداز در شرکت فعالیت می کند.
روح الله یوسفی
روح الله یوسفیهیئت مدیره میراث من
دکتر یوسفی از فارغ التحصلان دانشگاه تهران است. ایشان در حال حاضر عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد ورامین است. دکتر از زمان تاسیس شرکت همواره به عنوان مشاور در کنار تیم میراث آرکا حضور داشته است. با راه اندازی پلتفرم میراث من، حضور دکتر در تیم پررنگ تر شده و در حال حاضر ایشون به عنوان رئیس هیت مدیره میراث من فعالیت می کند.
اسماعیل ربانی نیا
اسماعیل ربانی نیامدیر فناوری
اسماعیل مدت زیادی است که در کنار ما فعالیت می‌کند. او یک عکاس حرفه‌ای است و به شیوه‌های مختلف عکاسی مستندنگاری همچون عکاسی گیگاپیکسلی، پانوراما، آناگلیف، مادون قرمز و … مسلط بوده و به تمامی نرم‌افزارهای گرافیکی آشناست. ثبت جزییات همواره برایش مهم بوده و ما را تولید محتواهای منحصر به فرد شگفت‌زده می‌کند.
علیرضا باقری
علیرضا باقریمدیر اجرایی میراث من
علیرضا از همراهان قدیمی میراث آرکا است. بعد از تحصیل در مقطع کارشناسی رشته‌ی باستان‌شناسی در دانشگاه فردوسی مشهد، مدرک کارشناسی ارشد روابط بین‌الملل خود را از دانشگاه تربیت مدرس دریافت نمود. او در حال حاضر مدیر اجرایی سامانه‌ی میراث من است و با آینده‌نگری و تلاش خستگی ناپذیرش ما را به موفقیت میراث من دلگرم می‌کند.
شیرین علمداری
شیرین علمداریمدیر توسعه و پژوهش
شیرین کــار خود را به عنـوان پژوهـشـگر و همـکار اجــرایی در کاخ موزه‌ی سـعـدآباد آغـاز کرد. او دانش‌آموخته‌ی تاریخ هنر جهـان اسلام از دانشـگاه تهران است و در حـال حاضـر به عنوان مدیر توسعه و پژوهش در شرکت میراث آرکا فعالیت می‌کند. روشن اندیشی، خستگی ناپذیری و همدلی او، مثال زدنی است.

عباس شیرزاد
عباس شیرزادمدیر مستندنگاری
عباس فارغ التحصل نقشه‌برداری است. او از زمان دانشجویی در زمینه‌ی نقشه‌برداری بناهای تاریخی فعالیت داشته و تجربه‌ی زیادی در این زمینه است. علاوه بر این با تسلط به نرم‌افزاریی‌های مثل اتوکد، جی آی اس و … می تواند در پروژه‌ها‌ی مرمتی و باستان‌شناسی اطلاعات دقیق و مفیدی تولید کند.
دنیا عبدی
دنیا عبدیمدیر رسانه و تبلیغات
دنیا فارغ‌التحصیل رشته‌ی گرافیک از دانشگاه تهران است. علاقه‌ی زیادی به فعالیت در حوزه‌ی میراث فرهنگی و گردشگری دارد و با سابقه‌ی درخشانش در تولید محتواهای ناب به عنوان گرافیست و ایده‌پرداز در میراث آرکا فعالیت می‌کند.
حسین پارسی نژاد
حسین پارسی نژادبازآفرینی دیجیتالی
حسین کارشناس ارشد معمار و محقق در زمینه دیجیتال سازی ابنیه و بافت های تاریخی است. علاوه بر این تهیه مدل های سه بعدی از آثار تاریخی از توانایی های ایشون هست. حسین در حال حاضر در منچستر انگلیس در زمینه HBIM تحصیل می کند

دستاوردهای ما

۱۷۴

پروژه‌های ملی

5

پروژه‌های بین‌المللی

14

انتشارات