توسعه موزه ها و گالری های دیجیتالی

فزونی حجم اطلاعات در موزه ها و گالری ها برای مخاطبان، نیازمند خلاصه­ سازی و ساده ­سازی است. با طبقه­ بندی اطلاعات و انتقال آنها از طریق فناوری های نو، رابطه اشیاء و مخاطبان آن ارتقاء می­یابد. مخاطبين با برخورداري از امكانات جدید و محتواهایی با شکل نو، موفق به درك و تفسير بهتر مفاهيم مرتبط شده و دست به تجربه هاي جديد مي زنند.

این تکنولوژی­ ها هم بر عملکرد  گالری ها  و هم در طراحی سالن­ ها تاثیر به سزایی دارد. نمایش دیجیتالی و ایجاد محتوای های گرافیکی ، ما را در رسیدن به اهداف موزه  کمک خواهد کرد.

این تکنولوژی به تنهایی نمی­ تواند در موزه ­ها مفید باشد، این محتوا است که به این تکنولوژی روح می­ دهد. در نتیجه ایجاد محتواهای دقیق و علمی برای نمایش در این نمایشگرها ضروری است.

با توجه به رشد فناوری دیجیتالی، می ­توان با استفاده از این تکنیک­ ها، تمام جزئیات و اطلاعات آثار را به صورت تصویری و متنی مستندنگاری نمود و در فضای دیجیتالی در قالب­های نو در موزه به نمایش در آورد، با نمایش و در اختیار گذاشتن اطلاعات درباره آثار، آگاهی و توجه عموم مردم به آثار موزه ای بیشتر می شود.

علم و هنر با توسعه فناوری ها شاهد تغییر در شیوه های آموزش است. به همین دلیل موزه ها و گالری ها نیز به دلیل کارکردهای اساسی در جامعه باید از این توسعه عقب نمانند. موزه ­داران  باید با آگاهی از این نوع تکنولوژی­ ها، تکنیک­ های جدیدی را برای ایجاد ارتباط با آثار موزه و مخاطبین برنامه ریزی نمایند.

بهره گیری از فناوری های نو، زمینه مناسبی برای محافظت از آثار موزه ای از طریق مستندنگاری و نیز ایجاد پایگاه داده ای سازمان یافته و دیجیتالی قابل استفاده برای محققان را فراهم می کند. دیجیتالی سازی موزه ها گامی مهم برای معرفی اشیا موزه است.

موزه ها و گالری ها نقش بسیار پررنگی در زمینه آموزش در حوزه میراث فرهنگی دارد. از این رو باید از تمام ظرفیت ها برای ایفای نقش خود، استفاده کند. پژوهش حاضر که درطی دو سال به طول انجامید؛ نقش فناوری­ های نوین و محتواهای دیجیتالی در ارتقاء کیفیت موزه ها را در این امر مؤثر می ­داند.

تجربه استفاده از فناوری­ های نوین در موزه­ ملی، مزیت­های ذیل را به همراه داشته است.

  • انفرادی کردن آموزش ­ها

  • بهبود کیفیت در انتقال مفاهیم

  • ایجاد فرصت­های برابر

  • فن­ آوری­ ها یادگیری را ملموس و عینی می­ کند

  • فن ­آوری­ ها موجب برانگیختن حس کنجکاوی و تفکر خلاق می شود.

منتشر شده در : ژوئن 25th, 2022 / دسته بندی: تجهیزات و فناوری ها, موزه / برچسب‌ها: , , , /

برای دریافت آخرین مطالب ایمیل خود را ثبت کنید

تلفیق فرهنگ و هنر با فناوری

پیام شما ارسال شد، با تشکر از شما.
خطایی رخ داده است، لطفا دوباره تلاش کنید.