درباره ما

  معرفی میراث آرکا
 

میراث آرکا در سال 1394 تاسیس شده و دارای گواهینامه شرکت خلاق از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است. این شرکت برآن است تا به صورت دیجیتالی ثبت، بایگانی و اشاعه ی میراث فرهنگی ایران را انجام دهد تا برای جهانیان و نسل های آینده نیز الهام بخش و مورد پژوهش باشند.
تخریب میراث فرهنگی یک جامعه، تخریب هویت یک جامعه است. فشارهای ناشی از تغییرات اقلیمی، توسعه شهری، حوادث طبیعی و درگیری ها و بی توجهی های انسانی موجب تخریب میراث فرهنگی می شود. این مهم میراث آرکا را مصمم به تهیه مستند از آثار فرهنگی و تاریخی ایران نموده تا این آثار را قبل از اینکه به مرور زمان و عوامل نابودی از بین بروند، به ثبت برساند و به حفاظت و خدمات ذخیره سازی و مدیریت اطلاعات آن نیز کمک کند. 
میراث آرکا، مرکز میراث دیجیتال ایران یک برنامه مداوم دیجیتالی سازی و انتشار دیجیتالی میراث فرهنگی را در سراسر کشور دارد و با تیم های پژوهشی میراث در سراسر کشور کار می کند تا دیجیتالی کردن و انتشار مواد تاریخی را بصورت آنلاین انجام دهد. همکاری با کتابخانه ها، بایگانی ها، موزه ها و دیگر نهادهای فرهنگی، فرصتی برای ترویج و افزایش دسترسی به اطلاعات از طریق دیجیتالی سازی را فراهم می کند.
مستند نگاری در میراث آرکا با استفاده از فرآیند ضبط دیجیتال بناها، محوطه ها و اشیا و تبدیل آن به تصاویر سه بعدی انجام می شود که با ارائه نقشه هایی با وضوح بالا، عکس های دقیق و قابل اندازه گیری و مدل های سه بعدی از حفاظت فیزیکی تا تولید محتواهایی چون واقعیت مجازی و افزوده؛ کاربرد دارد.

 

دپارتمان های میراث آرکا

  • دپارتمان مستندنگاری
  • دپارتمان معرفی و نمایش
  •  دپارتمان آموزش و پژوهش
  • دپارتمان توسعه و ترویج هنرهای ملی

 

برای مشاهده نمونه کارهای میراث آرکا می توانید از لینک های زیر استفاده کنید.

صفحه میراث آرکا در آپارات : https://www.aparat.com/mirasearka

صفحه میراث آرکا در اینستاگرام : https://www.instagram.com/mirasearka


کمیته ها

جستجو