نمونه های مرمت مجازی

نمونه های مرمت مجازی

 

طی سال های اخیر، فن آوری های سه بعدی نتایج موفقیت آمیزی را برای میراث فرهنگی در بسیاری زمینه ها فراهم کرده است. و اکنون پرینتر های سه بعدی افق های جدیدی به روی متخصصین این حوزه گشوده است که در این ذیل به برخی از آنها اشاره خواهد شد.

1-  گروه Heritage Lab  اولین پروژه خود را در این زمینه ارائه کرده است. هدف این پژوهش ترکیب تکنیک های کم هزینه در نمایش و چاپ سه بعدی به منظور بازسازی قطعات کمبود دو مجسمه فرشته کوچک که بدون سر هستند بوده است. این مجسمه ها بر روی یکی از جناح کلیسای Castello di San Marina dall Argin در ایتالیا قرار دارند. روند پروژه: برای بازسازی قسمت های سر از نمونه های مشابهی از مجسمه که حفظ شده اند، استفاده شده است. به این صورت که ابتدا مدل های سه بعدی سر مجسمه با استفاده از تکنیک فتواسکن تهیه شدند و برای اطمینان از دقت در اندازه ها و تناسبات به صورت مجازی بر روی بدنه قرار گرفتند؛ و پس از اطمینان، در نهایت دو مدل سر مجسمه با متریال پلیمر و با استفاده از پرینتر سه بعدی ، تولید شدند و بر روی بدنه های اصلی قرار گرفتند. 

 

  1. مثالی دیگر از همین کاربرد مربوط به مدل سازی و پرینت سه یعدی دست یک مجسمه برنزی است.

3- بازسازی و پرینت انگشتان دست مجسمه " marble funeral " ساخته شده توسط "وینچنزو ولا" در نزدیکی شهر میلان با کمک نمونه نقاشی آن که در موزه ای دیگر نگهداری می شود، انجام گرفته است. 

 

4- پژوهش بعدی توسط خانم Morehshin Allahyari  انجام شده است. این هنرمند با استفاده از تکنولوژی پرینتر سه بعدی با متریال رزین، اقدام به بازآفرینی 12 مجسمه متعلق به موزه موصل که اصل آنها در سال 2015 توسط گروه های تندرو تخریب شده اند، کرده است. او همچنین یک کارت حافظه درون هر مجسمه قرار داده است. این مموری ها حاوی اطلاعاتی شمال عکس هایی از مجسمه اصلی ، فیلم و پی دی اف هایی از  تاریخ و سرگذشت آنهاست، علاوه بر این نسخه سه بعدی آنلاین آثار را برای کسانی که امکان پرینت آن را دارند، بر روی وبلاگ خود قرار داده است. این آثار در سال 2017 در نمایشگاهی در آلمان به نمایش گذاشته شد.

 

5- پرینت سه بعدی طاق نصرت در پالمیرای سوریه که در جنگ های داخلی تخریب شده است، در پروژه ای که توسط موسسه باستان شناسی دیجیتال که با ابتکار دانشگاه آکسفورد، دانشگاه هاروارد و موزه آینده تشکیل شده است. انجام گرفت. در این پروژه چاپ سه بعدی طاق با استفاده از مدل سازی های سه بعدی پیشین بنا در ایتالیا انجام شده است و قرار است که در آینده در محل اصلی خود در پالمیرا نصب شود.

 

6-  استفاده از پرینتر های سه بعدی در زمینه مرمت و بازسازی آثار شکسته شده که تکه های آنها جدا از هم هستند بسیار مؤثر است. بعنوان مثال درمورد اثر Madonna of Pietranco مجسمه قرمز رنگ قرن پانزدهم که در زلزله سال 2009 آسیب زیاد دیده بود و زمانی که بر زمین افتاد به 19 تکه بزرگ و چندیدن تکه کوچک تبدیل شد. در این مورد محققان با کمک عکس های مستند شده قبلی اثر، قسمت های کمبود را با پرینتر سه بعدی تولید و به کمک آنها، قسمت های باقی مانده اثر را در محل های خود قرار دادند و روند تکمیل و مرمت مجسمه را تسهیل و سرعت بخشیدند. 

 


کمیته ها

جستجو