مرمت مجازی

مرمت جایگاهی خاص در حفاظت دارد؛ مرمت همان فعالیتی است که بیش از همه به مهارت، قضاوت و حساسیت فرد بستگی داشته و همچنین دقیقترین چالش اخلاقی را به تصویر میکشد. در سال های اخیر علم و فن آوری های روز، به کمک علم حفاظت شتافته است تا از آن طریق بهترین نتیجه حاصل شود.نقش علم در کمک به حفاظت و مرمت همیشه اساسی بوده است علم از طریق گردهم آوری فنآوری و حرفه مرمت، پیشرفت حفاظت مدرن را تسریع نموده است. بر همین اساس دانشمندان حفاظت در تلاش اند که رابطه ای قوی بین حفاظت و علم بوجود بیاورندیکی از موفقیت های بزرگ آنها در سال‌های اخیر ایجاد تکنیک‌های عملی همچون مرمت مجازی در راستای حفاظت پایدار است. مرمت به کمک فن آوری دیجیتالی، بطور کلی شامل بیان رسمی حوزه دانش، برنامهریزی، مرمت، ارزیابی و نمایش نتایج مرمت است

این نتایج نه تنها در بهبود جنبه های زیبایی شناسانه اثر، موثر واقع می شود، بلکه در واقع ارائه نسخه مجازی از نتایج پیش بینی شده عملیات مرمت، قبل از اجرای عملی آن، از بسیاری از بحث و جدل های بعد از انجام عملیات مرمت پیشگیری خواهد کرد. باید توجه داشت که مرمت مجازی در کامپیوتر قرار دارد و بعد از نمایش وارزیابی اثر میتواند توسط کارشناسان قضاوت شود و یا میتواند بعنوان راهنما برای مرمت فیزیکی بهکار رود. به طوری که میتوان با  کمک پرینتر سه بعدی، قسمت های کمبود را ایجاد و اثر را کامل کرد. این کار با هزینه و زمان کمتر امکان پذیر است و نیز از اضافه شدن مواد مرمتی و در نتیجه نفوذ مواد به منافذ اثر جلوگیری می کند. و در نتیجه، خطر خطاهای انسانی را کاهش می دهد.

تکنولوژی هایی که در مرمت مجازی به کار می روند بسیار گسترده هستند اما پر کاربرد ترین آنها عبارتند از: اسکن سه بعدی، پرینت سه بعدی، نرم افزارهای سه بعدی و گرافیکی

  • استفاده از اسکن سه بعدی: این تکنیک کاربرد زیادی در زمینه مرمت مجازی دارد بطوریکه با انتخاب یک اسکنر مناسب، میتوان به مدل سه بعدی اثر دست یافت و محتوای مورد نظر را تولید کرد.
  • پرینتر سه بعدی: محتوای تولید شده توسط اسکنرهای سه بعدی امکان پرینت با کمک پرینترهای سه بعدی را دارند. این کار با اهداف مختلفی انجام می شود که در اینجا به یک نمونه خوب آن اشاره می شود:

از نمونه کارهای موفقی که در این زمینه انجام شده است می توان به پروژه بازسازی قطعات کمبود دو مجسمه فرشته کوچک که بدون سر هستند، اشاره کرد. که توسط گروه Heritage Lab در ایتالیا انجام شده است. در واقع برای بازسازی قسمت های سر از نمونه های مشابهی از مجسمه که حفظ شده اند، استفاده شده است. به این صورت که ابتدا مدل های سه بعدی سر مجسمه تهیه شدند و برای اطمینان از دقت در اندازه ها و تناسبات به صورت مجازی بر روی بدنه قرار گرفتند؛ و پس از اطمینان، در نهایت دو مدل سر مجسمه با متریال پلیمر و با استفاده از پرینتر سه بعدی Coobot of 3D-PR ، تولید شدند و بر روی بدنه های اصلی قرار گرفتند.

 

 
 

 


کمیته ها

جستجو