مزیت ها و روش های مستندنگاری سه بعدی اشیاء موزه ای

ستندنگاری سه بعدی برای آثار موزه ای نتایج سودمند بسیاری را دربردارد که از آنها می توان به این موارد اشاره کرد. ثبت و ضبط سریع با دقت داده های ثبت شده، جلوگیری از مفقود شدن اطلاعات ، بایگانی عظیمی از داده ها در فضاهای کم و دسترسی آسان به تمامی این داده ها، سهولت امکان طبقه بندی و مرتب کردن اطلاعات، افزایش سرعت و دقت در تجزیه و تحلیل، قابلیت های جستجوهای گوناگون، کاهش درصد اشتباه در ثبت و ضبط داده ها و... علاوه بر  موارد ذکر شده، رقومی کردن اطلاعات ، امکان ایجاد سایت های اینترنتی برای در اختیار دادن اطلاعات به همه ی پژوهشگران و عموم مردم جهان را فراهم می سازد.

1⃣اسکن سه بعدی با استفاده از اسکن نوری و  لیزری
با پیشرفت رو به رشد تکنولوژی اسکن نوری و لیزری، روز به روز دستگاه های جدیدی برای اهداف خاصی ساخته می شود.در حال حاضر برای اسکن سه بعدی اشیاء از دستگاه های اتوماتیک و یا دستی استفاده می شود. در این روش با چرخاندن شئ تمام بخش های آن اسکن و سپس در نرم افزار ویژه مدل سه بعدی شئ آماده می شود. با اینکه این روش دارای محدویت های است؛ اما در حال حاضر دقیق ترین تولیدات را در اختیار پژوهشگران قرار می دهد
2⃣ مدل سازی سه بعدی با روش فتوگرامتری برد کوتاه
فتوگرامتری برد کوتاه با داشتن قابلیت های ویژه و منحصر به فرد ابزاری کارآمد برای مستندنگاری آثار موزه ای به شمار می رود. با اعمال روش های فتوگرامتری برد کوتاه می توان انواع مدل های سه بعدی را در مقیاس و دقت دلخواه در زمانی کوتاه و با هزینه ای مناسب تهیه کرد. 
3⃣ مستندنگاری سه بعدی با استفاده از پانوراما
یکی از بهترین راه حل ها برای به تصویر کشیدن جزییات اشیاء و ارایه صحیح آن در کنار اطلاعات مرتبط در پایگاه های اینترنتی و یا نرم افزارهای چند رسانه ای ، نمایش سه بعدی اشیاء با استفاده از فناوری پانوراما است. از مهمترین ویژگی های این روش، می توان کیفیت بالا و مشاهده دقیق را برشمرد که به همین علت بازدید کننده می تواند جزییات اشیاء را  مشاهده نمود و با استفاده حرکت چرخشی 360 درجه آن، به خوبی با ویژگی های اشیاء آشنا شوند.


کمیته ها

جستجو