هدست واقعیت مجازی دریچه نو جهت معرفی میراث فرهنگی ایران

واقعیت مجازی رسانه­ی بزرگ و جدیدی است که می­تواند مرزهای معرفی میراث فرهنگی و طبیعی ایران را جابجا کند و تجربه بهترین محتوا در قالب این تکنولوژی را عرضه نماید. واقعیت مجازی که به اختصار VR خوانده می­شود یکی از شیوه­های جذاب و ارزان، جهت معرفی جاذبه­های گردشگری و میراث فرهنگی ایران است. با استفاده از هدست واقعیت مجازی  می توان به هر جایی سفر کرد؛ البته سفری مجازی که محدودیتی در آن وجود ندارد. در این شیوه بازدید­کننده با استفاده از عینک واقعیت مجازی بدون اینکه در آن محل حضور داشته باشد به صورت مجازی به آنجا سفر می­کند و با حرکت در آنجا، فضاهای مختلف بناها و  محوطه ها را مشاهده می­کند. به همین شکل است که تکنولوژی واقعیت مجازی می­تواند بر دیده شدن ایران تاثیر بسیار زیادی بگذارد. در اصل می­توان با تهیه محتواهایی با موضوع معرفی میراث فرهنگی و میراث طبیعی ایران در  قالب واقعیت مجازی، گردشگران داخلی و خارجی را با بناهای تاریخی و طبیعی ایران آشنا نماییم.

سال ۲۰۱۶ را، به عنوان سال اوج گیری تکنولوژی واقعیت مجازی نامگذاری کرده­اند. در این سال شرکت­های بزرگی همچون فیسبوک، سامسونگ و سونی هدست­های واقعیت مجازی خود را به شکل نهایی به دست کاربران می­رسانند. علاوه بر این دوران پس از برجام  فرصت مناسبی برای معرفی جاذبه­های گردشگری ایران پیش آورده است. لذا با بهره گیری از این تکنولوژی در نمایشگاه های خارجی، دریچه ای نو برای آشنا شدن با جاذبه های فرهنگی و طبیعی ایران برای گردشگران خارجی فراهم می شود. استان ها نیز می تواند با تهیه این گونه محتواها سفر را برای گردشگران تسهیل نمایند. به این صورت که با ایجاد غرفه های ویژه استفاده از  تکنولوژی واقعیت مجازی در مراکز اصلی شهر،جاذبه های گردشگری را به صورت مجازی به بازدیدکنندگان نمایش می دهند و گردشگران نیز با چنین پیش نمایشی، از انبوه جاذبه های فرهنگی و داخلی استان ها، انتخاب دقیق برای بازدید واقعی پیدا می کند.

شرکت میراث آرکا به عنوان مرکز تخصصی فن­آوری­ها نو و رسانه های دیجیتال در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پیشرو در زمینه تولید محتوا برای این تکنولوژی است. این شرکت که نگاه ویژه­ی به معرفی میراث باستان شناسی ایران دارد تا به حال از ده محوطه تاریخی ایران توانسته است واقعیت مجازی تولید کند و امید است با همراهی مسئولین گام های خوبی در این زمینه برداشته شود.


کمیته ها

جستجو