پروژه تانگو چیست؟

علاقه ی گوگل به تهیه نقشه ی کل جهان، به فضاهای بیرونی محدود نمی شود؛ این شرکت تمایل دارد تا نقشه ی ساختار داخلی ساختمان ها را نیز به مجموعه های خود اضافه کند.

پروژه ی تانگو، از بخش تکنولوژی و پروژه های پیشرفته ی گوگل (Google Advanced Technologies and Projects یا ATAP) سر برآورده. ایده بسیار ساده است؛ تانگو می آید تا توسط سنسور های به کار رفته در دستگاه های همراه -اسمارت فون ها و تبلت ها- نقشه ای سه بعدی از فضای داخلی ساختمان ها تولید کند.

سابق بر این، در مورد قسمت های مختلف گوگل و همچنین بخش های تحقیقاتی آن نظیر ATAP و X برایتان بسیار نوشته ایم و خود می دانید که تمام پروژه هایی که در حال توسعه در این قسمت ها هستند، الزاما روزی به جهان واقعی پا نخواهند گذاشت و در دست هر کاربر هم قرار نخواهند گرفت. اما در هر حال، تانگو موفق شده تا از ATAP جان سالم به در برد و به زودی هم خود را به عنوان یک محصول، به جهانیان معرفی خواهد کرد.

 

این پروژه را می توان در یک اسمارت فون یا تبلت خلاصه کرد؛ اما مهمترین قسمت، سنسور به کار رفته برای دوربین آن تلفن هوشمند است که باید بتواند به راحتی عمق هر پیکسل را در محیط اطرافش تشخیص دهد. با استفاده از سخت افزار مناسب، این کار توسط الگوریتم هوشمند تانگو انجام میگیرد.

کاربران، تلفن های همراهشان را با خود به همه جا می برند و زمانی که این موبایل ها به الگوریتم و سنسور مذکور مجهز شوند، به راحتی می توانند از محیط اطراف نقشه برداری نمایند؛ گوگل امیدوار است با این کار، تلفن های همراه را هوشمند تر ساخته و حسی انسان گونه از لحاظ درک جهان فیزیکی اطرافشان به آنها دهد.

 

پس از مدتی، تانگو به روز رسانی شد و صرفا توسعه دهندگان می توانستند با پرداخت مبلغی برابر با 1024 دلار، یک تبلت اندرویدی که شامل کیت تانگو می شد را خریداری نمایند، که البته در زمان نگارش این مقاله، دیگر این گجت به فروش نمی رسد.

احتمال می رود که اولین گجت بهینه شده با تانگو، یک تبلت باشد، اما پس از آن، دور از ذهن نیست که کم کم اسمارت فون هایمان نیز با تانگو ادغام شوند. به نظر می رسد گوگل همانند اندروید، به هر سازنده ای که مشتاق باشد، اجازه استفاده از این پروژه را خواهد داد اما در زمانه ای که طراحی تلفن ها روز به روز به سوی باریک و بی حاشیه شدن پیش می رود، بعید است سازندگان به سوی استفاده از یک سنسور بدقواره و گران سوق پیدا کنند.

منبع: دیجیاتو


 


کمیته ها

جستجو