خانهآرشیو اخبارطراحی و ایجاد سایت موزه مجازی بندیان درگز خراسان رضوی

طراحی و ایجاد سایت موزه مجازی بندیان درگز خراسان رضوی

طراحی و ایجاد سایت موزه مجازی بندیان درگز خراسان رضوی

سایت بندیان درگز یکی از آثار باارزش دوره ساسانی محسوب می شود. که در سال1373 توسط جناب آقای رهبر مورد کاوش قرار گرفت و آثار معماری و نقش برجسته های بسیار زیبایی از این محوطه بدست آمد و با توجه به اهمیت این محوطه در سال 1390 سایت موزه بندیان درگز ساخته شد.

دیجیتالی سازی یافته های این محوطه از مهمترین اهداف پایگاه میراث فرهنگی درگز است. از این رو در اولین گام برای معرفی هرچه بهتر این محوطه و همچنین در دسترس قرار دادن اطلاعات این مجموعه، اقدام به طراحی و ساخت سایت موزه مجازی این محوطه کرد.

ایجاد سایت موزه مجازی برای محوطه های باستان شناسی برای اهداف توریستی و مستندنگاری در راستای کاربرد­های مدیریتی و آموزشی بسیار مفید است. خلق تصاویر پانوراما که دارای نمایش جذاب و واقعی از سایت­های باستانی است. یک نوع مستندسازی علمی و دقیق محسوب می­شود.

در ادامه مجری این پروژه محمد یاری مدیر عامل شرکت میراث آرکا (مرکز میراث دیجیتال) گفت: سایت موزه های مجازی با رویکرد معرفی میراث باستان شناسی می تواند در قالب یک پایگاه اینترنتی متشکل از متن، عکس، فیلم، موسیقی و نقشه  به گونه ای ارایه گردد که بازدیدکننده بتواند به صورت مجازی به واقعیت موجود در آن محوطه پی ببرد. علاوه بر این باستان­شناسان و پژوهشگران با چنین راهکارهایی، می­توانند در آینده بدون حضور در سایت، تمام نقاط محوطه را با جزئیات دقیق و سه بعدی مشاهده نمایند و تحلیل­های خود را با کمک این تصاویر به خوبی انجام دهند.

 از مهمترین ویژگی­های این روش، می­توان کیفیت بالا و مشاهده دقیق را برشمرد که به همین علت بازدیدکننده می­تواند جزییات فضاها را  مشاهده نماید و با استفاده حرکت چرخشی 360 درجۀ آن، به خوبی با ویژگی­های محوطه­ها آشنا شوند.

علاقمندان به سایت موزه مجازی بندیان درگز می توانند به زودی از طریق وب سایت این پایگاه و  همچنین از طریق هدست های واقعیت مجازی، سفری مجازی به این محوطه تاریخی داشته باشند.

منبع : میراث آرکا

کمیته ها

جستجو